Az évadnyitó társulati ülésen elhangzottak a 2020/21-es évad célkitűzései, megismerhettük a társulat új tagjait. A vezetőség optimistán tekint a jövőbe, a járványügyi helyzethez alkalmazkodva felkészülten várják a közönséget. Barnák László főigazgató elmondta, az elmúlt hónapokban nézőket ugyan nem fogadhatott a szegedi teátrum, de a kulisszák mögött nem állt le a munka.
A napi ügymenet biztosítása mellett például a Szegedi Szabadtéri Játékok próbáinak a színház adott otthont, a tánckar, az operatagozat művészei, az asszisztensek, súgók, ügyelők és a műszaki tárak munkatársai pedig a produkciókban is részt vettek. A Thealter Fesztiválnak is otthont adott a színház, a színművészek további nyári előadásokban léptek színpadra. Augusztus 15-16-án a Szabad a rakpart rendezvénysorozat keretében biztosított ingyenes műsort az intézmény, valamint tanárok számára szervezett színházpedagógiai workshopot a Kooperáló. A munkatársak közalkalmazotti jogviszonyának átalakítása az utolsó fázisba lépett.
A járvány elleni védekezés értelmében a színház épületeibe kizárólag érintésmentes lázmérést követően lehet belépni. A maszk és a kihelyezett kézfertőtlenítők használata a közönségforgalmi területeken a nézők és a dolgozók számára egyaránt kötelező. Az előadások előtt, alatt és után a takarítószemélyzet fertőtleníti a nézők által érintett felületeket, az épületet pedig irányítottan lehet elhagyni. Augusztus 11-től mindkét játszóhelyen megkezdődtek a próbák, illetve a pótlandó előadások felújításai. Az új bemutatók mellett december 31-ig sor kerül 55 előadás pótlására, az Újvidéki Színházzal közösen létrehozott Parasztopera című produkció bemutatója pedig tavasszal várható, mikor a korlátozások feloldása lehetővé teszi a közös munkát a határon túli kollégákkal.
Szeptember 5-én az új évadban először a Köszönjük, Magyarország! Köszönjük, Szeged! szolidaritási gála keretében az egészségügyi dolgozókat látja vendégül a színház, megköszönve munkájukat, helytállásukat. Dr. Kozma József, a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság elnöke arra számít és biztatja a szegedieket, hogy ismét jöjjenek színházba, részesüljenek abban az élményben, amiből tavasz óta kimaradtak, hiszen az összes művészeti ág közül a színházi előadás szólít meg bennünket legkomplexebben, azt mással nem lehet pótolni, ezért azt kéri a közönségtől, hogy együtt harcoljuk végig ezt az évadot.
Kállai Ákos színházpedagógus ismertette, hogy folytatódnak az előadásokhoz kapcsolódó foglalkozások, illetve az évad végén ismét megrendezik a Tanári értekezlet elnevezésű alkotóteret. A Szegedi Kortárs Balett idén a Blue és a Concerto című táncjátékot állítja színpadra, az együtteshez pedig Marie Vilette, Heim Boglárka, Nyeste Adrienn, Liszkai Zsófia, Mészáros Fanni és Hudacsek Hanna táncművészek csatlakoznak.
Horgas Ádám főrendező felhívta a figyelmet arra, hogy a kulturális élet szélsőséges megosztottsága miatt nagy nyitottságra van szükség, és felelősségteljes carpe diem szemléletre, a jelen tudatos kihasználására. A főrendező továbbá felsorolta a prózatagozat új bemutatóit – Sirály, 1984, A padlás, Chicago, Black comedy, Nagyon, nagyon, nagyon sötét anyag, Mária országa –, melyek közül a zenés produkciókat az operatagozattal együttműködésben állítják színpadra. Színművészként érkezik a társulathoz Tánczos Adrienn, Ágoston Péter, Károlyi Krisztián, Krausz Gergő, Szaszák Zsolt és vendégművészként Hege Veronika egyetemi hallgató.
A Tannhäuser koncertszerű premierje után két új operát is láthatnak a szegediek: a Szöktetés a Szerájbólt és a Turandotot mutatja be az idei évadban az operatagozat. Dinyés Dániel zenei vezető és Göttinger Pál vezetésével elindul az Operabeavató sorozat, mellyel nem csupán a fiatalokat, hanem minden korosztályt játékosan, humorral szeretnének közelebb hozni az opera műfajához. Magánénekesi státuszban folytatja pályafutását Máthé Beáta és Cseh Antal. A Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának végzős hallgatói a színházban állítják színpadra évad végén vizsgaelőadásukat a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés rendező növendékeinek közreműködésével.
Barnák László főigazgató azzal a gondolattal zárta az évadnyitót, hogy a jelen bizonytalanságában a színháznak a közösségbe kell kapaszkodnia, ami egyet jelent a nézőkkel való közösséggel, e nélkül ugyanis nem létezik színház. Együtt kell tennünk azért, hogy továbbra is a Szegedi Nemzeti Színház lehessen a nap fénypontja